טרם בטיחות וגהות בע"מ - קורס עבודה בגובה

קורס עבודה בגובה

עבודה בגובה דורשת הקפדה על כללי הבטיחות המחמירים ביותר ועמידה בדרישות החוק.
לכן, כל עובד שמעוניין לעבוד בגובה חייב לעבור קורס בטיחות בגובה ללמוד את כל כללי הבטיחות הנדרשים לכך.

טרם בטיחות וגהות בע"מ מציעה מגוון קורסים והדרכות בנושא בטיחות בגובה.

תשמח להתאים גם עבורכם חבילת הדרכה המתאימה לצורכיכם הייחודיים.

קורס בטיחות בגובה | טרם בטיחות וגהות

קורס עבודה בגובה - נושאים

 • מבוא לעבודה בגובה ושימוש בציוד בטיחות לעבודה בגובה
 • עבודה על סולמות עבודה מתוך סלים להרמת אדם
 • עבודה על במות מתרוממות ופיגומים ממוכנים
 • עבודה בחלל מוקף עבודה על גבי מעליתונים
 • עבודה עם קו חיים
 • עבודה על פיגום נייח
 • עבודה על גגות
 • עבודה על מבנה קונסטרוקציה
 • טיפול בעצים וגיזום
 • הקמת במות ומערכות תאורה
 • התנסות מעשית בהתאם לסוג ולאופי המתקן עליו מיועד לעבוד העובד

קורס עבודה בגובה - נהלים

את הקורס לעבודה בגובה עוברים רק באמצעות המוסדות המוסמכים לכך על ידי אגף הפיקוח על העבודה במשרד התמ"ת. החוק מחייב לעבור הדרכות במקומות אלו בלבד, כי שם יש גורמים שאחראיים על תכנית ההדרכה ועל ההכשרה.

 • ההדרכה בנויה לקבוצות של 10 אנשים מקסימום לכל מדריך.
 • משך זמן ההדרכה מחולק לפי נושאים וקטגוריות.
 • תקנות עבודה בגובה קובעות למשל שאת המבוא הכללי עבור התחום לומדים במשך 90 דקות, בעוד את הנושא של עבודה על סולמות לומדים במשך 80 דקות ואז עוברים להסבר עיוני בשטח.
 • כאשר לומדים את העבודה מתוך סלים להרמת אדם משקיעים בזה כ-2 שעות לימוד עיוני ועוד הסבר בשטח
 • בשביל ללמוד לעבוד בגובה מתוך בימות הרמה מתרוממות ופיגומים ממוקמים משקיעים 2 שעות לימוד ובשביל עבודה בגובה שהיא עבודה מקצים עוד 1 שעה הסבר בשטח.
 • את הנושא של עבודה מעל פיגומים לומדים גם כן כשעה – אבל את הנושא של עבודה מעל גגות לומדים במשך 3.25 שעות.
 • לבסוף, יש גם צורך ללמוד את התחום של עבודה מעל מבנה קונסטרוקציה וכאן מקצים לזה כ-2.75 שעות.
  הדבר החשוב הוא לוודא שהמוסד שאליו ניגשים על מנת לעבור את ההכשרה אכן מאושר לכך על ידי אגף הפיקוח על העבודה במשרד התמ"ת.

מהי עבודה בגובה?

עבודה בגובה היא כיום חלק בלתי נפרד כמעט מכל פרויקט של בניה או שיפוצים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר על עבודה נדירה – אלא להפך. החוק לדוגמא מגדיר עבודה בגובה בתור כל עבודה עם סיכון שמתבצעת בגובה של מעל 2 מטר, לכן היא שכיחה מאוד. בין היתר, ניתן למצוא סוגים שונים של עבודות בגובה גם בפרויקטים יחסית פשוטים של צביעה, איטום, גיזום עצים וכדומה.

מלבד האמור לעיל, עבודה בגובה מבוצעת מטבע הדברים עם פתרונות הרמה מיוחדים. היות ולא ניתן לבצע עבודה בגובה בלי אביזרי עזר כאלה ואחרים, יש צורך גם לדעת כיצד להפעיל אותם וגם לבחור אותם על פי התקנות וההנחיות בחוק. בשביל לעשות את זה, מתייעצים עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום של עבודות בגובה ומכירים אותו מקרוב.

האם צריך לעבור הכשרה כדי לעבוד בגובה?

ישנו מסמך תקנות אשר מכיל את כל חוקי הבטיחות הקשורים לעבודה בגובה, מסמך זה מתייחס לנושאים שונים אשר כוללים נוהל עבודה בגובה, ציוד מיגון אישי, תקנות עבודה באתרי בנייה וכו׳. במסמך יש התייחסות להכשרה אותה צריך לעבור על מנת לעבוד בגובה ובדרך כלל הכשרה זו אורכת שבוע עד שבועיים, והיא חובה עבור כל אדם אשר עובד בעבודה בגובה. הכשרה זו מכינה את העובד להתמודד עם תנאי עבודה בגובה ובוחנת את הכשרתו ויכולותיו לבצע מעשית עבודות אלו תוך שמירה על נהלי הבטיחות.ההכשרה מועברת על ידי מדריכים מנוסים של מוסדות עם הסמכות הרלוונטית, ועל המעסיק של העובד לוודא שהמוסד מחזיק בכל האסמכתאות.

קורס עבודה בגובה - טרם בטיחות וגהות

החשיבות של תקנות עבודה בגובה

עבודה בגובה נותרה אחת הסיבות הגדולות ביותר להרוגים ולפציעות חמורות. המקרים הנפוצים כוללים נפילות מסולמות ודרך משטחים שבירים. 'עבודה בגובה' פירושה עבודה בכל מקום שבו, אם לא היו אמצעי זהירות, אדם עלול ליפול למרחק שעלול לגרום לפציעה אישית.

מי יכול לבצע עבודות בגובה?

התקנה לבטיחות בגובה קובעת שכל עבודה שבה העובד עלול ליפול לעומק של מעל 2 מטר, כמו גם עבודה שדורשת את הטיית הגוף של העובד לזווית של מעל 45 מעלות מעבר למעקה או לפיגום, מחייבת הקפדה על כללי בטיחות מחמירים. בנוסף, התקנות מתייחסות לכל עבודה אשר מתבצעת מתוך מתקן הרמה, במה ניידת, סל הרמה או פיגום תלוי.
החדשות הטובות הן שניתן לפנות אל בעלי מקצוע על מנת לתאם סוגים שונים של שירותי עבודה בגובה. אם פונים מלכתחילה לחברה מקצועית שזו ההתמחות שלה, מגדילים את הסיכוי לכך שהפרויקט יעמוד בתקנות ושלא יוטלו קנסות על הגורמים השונים שמעורבים בו. מעבר לכך, צריך לזכור שהמטרה של תקנות לבטיחות בגובה היא למנוע נפילות וכך לעזור לשמור על חיי אדם.

קורס עבודה בגובה

כל הכשרת עבודה בגובה מותאמת עבור סוג העבודה המבוצעת, ועובד אשר יצליח לעבור את ההכשרה בהצלחה ויעמוד במבחנים יהיה זכאי לקבל את הרישיון לעבודה בגובה, רישיון אשר תקף למועד מסוים ויש לחזור על ההכשרה כאשר פג תוקף הרישיון. הרענון לקבלת רישיון עבודה בגובה היא הכשרה קצרה יותר ויש לבצעה לפני שהרישיון פג תקף מכיוון ואם לא, העובד יצטרך לעבור את ההכשרה הראשונית שוב.

מה קורה במידה והעובד אינו בעל הכשרה לעבודה בגובה?

במידה ונמצא עובד המבצע עבודה בגובה ללא ההכשרה המתאימה והאישורים, יינתנו קנסות כספיות וייתכן אף פליליות על המעסיק ועל העובד. בנוסף, במידה ולעובד אין אישור עבודה בתוקף, הביטוחים לא יכסו מקרים בהם התרחשה תאונה.

איך מבצעים עבודות בגובה?

תקנות עבודה בגובה חלות גם על מי שמבצע את הפרויקט וגם על המעסיקים. בחלק מהמקרים, ניתן להטיל את האחריות על מי שמזמין את העבודות. בשביל למנוע את זה, צריך להכיר מספר כללי מפתח:

א. הסמכה בעבודה בגובה – מעסיקים או קבלנים בתחום של עבודה בגובה צריכים לדאוג להסמכה של העובדים שלהם. באמצעות הסמכה לעבודה בגובה, ניתן להתאים את הכישורים של העובדים לדרישות בחוק ולצמצם את הסיכון לנפילות.
ב. ציוד מגן אישי – חובה להשתמש בציוד מגן אישי כאשר מבצעים עבודות בגובה. הציוד כולל כובע מגן תקני, נעלי בטיחות נגד החלקה, רתמת בטיחות ונקודות עיגון או קווי חיים.
ג. הגנה על הציוד – חשוב להגן גם על העובדים וגם על הציוד מפני נפילות. כאשר ממגנים את אזור העבודה מפני נפילת חומרי בניין וכלים, שומרים על העוברים והשבים.

מהן סכנות עבודה בגובה?

עבודות בגובה מוגדרות כמשימות המתבצעות בגובה של 2 מטרים ויותר, והן מחייבות נוהלי עבודה מוגדרים. נוהלי העבודה צריכים להגן על העובד מפני נפילה, ולא פחות חשוב מכך, הם צריכים לצמצם את החשש מפני נפילה של ציוד וחומרים למטה – נפילה שעלולה להיות קטלנית ולגרום לנזקים חמורים לגוף ולרכוש.

סוגי עבודות בגובה

 • בנייה – עבודות בתחום הבנייה חושפות את העובדים לסכנות רבות ביותר, ונפילה מגובה היא גורם מוות בולט במיוחד בקרב עובדים בתחום זה.
 • ניקוי חלונות – גם עובדי ניקיון שמנקים חלונות של מבנים רבי קומות צריכים לקבל הנחיות מסודרות לפני ביצוע
 • המשימה – בין אם היא מתבצעת בסנפלינג או במנוף.
 • תיקונים – עובדי חברת חשמל ואנשי תחזוקה מתחומים נוספים עלולים למצוא את עצמם במשימות מסוכנות המתבצעות בגובה.
 • גינון – זהו תחום נוסף שעלול לסכן את העובדים בו, ובמיוחד כשהגנן מתמחה בטיפול בעצים גבוהים.

ציוד בטיחות לעבודה בגובה

לכל העוסק בעבודה בגובה יש חובה להשתמש בציוד בטיחות לעבודה בגובה. ציוד בטיחות שכזה כולל בתוכו:

● רשת בטיחות
הרשת משומשת באתרים של עבודה בגובה, ומגנה על עובדים במקרה של נפילה מגובה.
● רתמת בטיחות
רתמת הבטיחות היא רתמת גוף בעלת רצועות הנכרכות מסביב לגוף העליון, המחזיקה את העובד באחיזה בטוחה ותפקידה לשמור את העובד מנפילה מהגובה.
● קסדה חזקה אשר מגנה מפני מכות באזור הראש והכרחית לכל עבודה המבוצעת בגובה.
● חבלי אבטחה
במידה ומדובר בעבודה הדורשת גלישת חבלים, יש להשתמש בחבלים העומדים בתקני הבטיחות, חזקים ויציבים.
● נקודת אחיזה בין רתמת הבטיחות של העובד לבין נקודה המחוברת למבנה, זאת על מנת לאפשר לעובד להתלות במקרה של איבוד שיווי משקל ולמנוע את נפילתו למטה.
בקורס לומדים כמובן איזה ציוד דרוש בדיוק וכיצד לעבוד עם ציוד בטיחות לעבודה בגובה, כמו שמתואר כאן

מעוניינים בקורס הדרכה בגובה? צרו איתנו קשר!

** לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך

תפריט נגישות