טרם בטיחות וגהות בע"מ - בלוג

שאלות ותשובות על תקנות עבודה בגובה

תקנות הבטיחות בעבודה עבודה בגובה

היכרות עם מאפיינים שונים של תקנות הבטיחות בגובה עוזרת לבצע כל עבודה כזו באופן חוקי,
תקין ובעיקר בטוח.
במאמר הבא נענה על השאלות הנפוצות בנושא ונסביר למי אפשר לפנות בכל מקרה של דילמה או התלבטות

תקנות עבודה בגובה סולמות

עבודה בגובה היא עניין רגיש שכפוף לשורה ארוכה של תקנות וחוקים. הסיבה לכך קשורה לרמת הסיכון שמלווה כל סוג של עבודה בגובה, כמו גם לצורך ברגולציה ופיקוח אחר אתרי העבודות המפוזרים ברחבי הארץ. עם זאת, ניתן להכין היטב את שיעורי הבית ולקחת בחשבון את התשובות לשאלות הנפוצות שבדרך כלל חוזרות על עצמן.

מהן תקנות הבטיחות בעבודה עבודה בגובה?

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה נחקקו בשנת 2007 ומתוך ניסיון לספק מענה מקיף ומקצועי לבעיית מספר הנפגעים הגבוה בתחום.

למעשה, התקנות הן תוצאה של מחקרים שהראו שהעבודה בגובה היא התחום שבו מספר הנפגעים הוא הגבוה ביותר בתאונות עבודה. לכן, מטרת התקנות היא להסדיר מהי בדיוק עבודה בגובה, איך צריך לבצע אותה ואיזה מוסדות רשאים על פי החוק להכשיר את העובדים לעסוק בתחום הזה.

איך התקנות מגדירות מהי "עבודה בגובה"?

עבודה בגובה לפי התקנות היא כל עבודה שבגללה עלול עובד ליפול לעומק שעולה על 2 מטרים. מתוך הניסוח הזה אפשר להבין שמדובר בהגדרה יחסית רחבה, כי היא כוללת לדוגמא כל עבודה לרבות גישה למקום העבודה.

יתרה על כך, ההגדרה קובעת שמדובר על עבודה שמתבצעת מעל משטח עבודה ללא גידור או מעקה תקני ועל כל עבודה שמצריכה הטייה של הגוף בזווית של מעל 45 מעלות מעבר לגדר, למעקה, למשטח העבודה או למדרכת המעבר. לשם השוואה, עבודה בגובה מוגדרת על פי התקנות גם ככל עבודה שמתבצעת מתוך במה מתרוממת ניידת, סל להרמת אדם או פיגום ממוכן.

האם התקנות מגדירות תחומי עבודה בגובה שעליהם חלה חובת הדרכה?

התוספת הרלוונטית לתקנות עבודה בגובה קובעת תחומי עבודה שבהם חלה חובת הדרכה. המשמעות היא שבתחומים מסוימים, כל עובד שמבצע עבודה בגובה חייב להחזיק אישור תקף שגם חתום בידי מדריך מוסמך על כך שהוא עבר קורס עבודה בגובה. בנוסף, התקנות קובעות שאישור כזה חייב להיות בידי מנהל העבודה.

התחומים המוזכרים בתוספת ובהם תקנות עבודה בגובה מחייבות חובת הדרכה הם עבודה על סולמות, מתוך סלים להרמת אדם, מתוך בימות הרמה מתרוממות ופיגומים ממוכנים, בתוך מקום מוקף, מעל לפיגומים, מעל גגות, מעל מבנה קונסטרוקציה כלשהו, בטיפול בעצים ובגיזומם וכמובן גם בהקמת בימות והתקנת מערכות הגברה ותאורה.

האם כל עובד יכול להיות מועסק בעבודה בגובה או שמא זה מותנה בתנאי כלשהו?

הדבר החשוב ביותר הוא לדעת שלפי תקנות עבודה בגובה, קיימים תנאים מסוימים שרק בהם מותר למבצע להעסיק עובד בעבודה בגובה. התנאים הם שהעובד יהיה בגיר, שהעובד הודרך ויש לו אישור תקף המעיד על ההדרכה (לפי התחומים המפורטים בסעיף הקודם) ושהעובד הוא לא במצב שעלול לסכן את עצמו או את העובדים עמו מבחינת משקאות משכרים, ליקוי גופני או נפשי וכן הלאה.

האם האישור לעבודה בגובה הוא גורף או בתחום מוגדר?

הסעיף שעוסק בהדרכה ואימון קובע שהאישור לעבודה בגובה תחום רק לתחום ההדרכה שהוכשר לו העובד.
יתרה על כך, לפי התקנות מקבלים את האישור לתקופה של מקסימום שנתיים. אחרי התקופה הזו, צריך על פי החוק לחדש את האישור לעבודה בגובה. בלי לחדש את האישור, אסור לבצע את העבודה בגובה על אף שהסמכה דומה כבר בוצעה עבור העובד בעבר.

איך מחדשים את האישור לעבודה בגובה?

החדשות הטובות הן שקל יחסית לחדש את האישור לעבודה בגובה. בשביל לחדש את האישור, עוברים קורס הדרכת רענון. את חידוש האישור מבצעים בסמוך לתאריך פקיעת התוקף עבור האישור הקיים, אך ההדרכה והרענון הם קצרים יותר ועומדים על 50% ממשך ההדרכה לפי התכנית הרגילה. במידה ובוחרים לרענן את הידע של העובד רק לאחר פקיעת האישור הקיים, יש לבצע את ההדרכה באופן מלא.

זהו סעיף חשוב, כי היכרות איתו יכולה לחסוך זמן ומאמץ גם עבור מבצעים של עבודה בגובה וגם עבור מעסיקים. בשביל למלא אחר ההנחיות, על עובדים בגובה לדעת כל הזמן מתי תוקף האישור שלהם פג. במקרים כאלה, עליהם ליזום את הפניה אל מכוני הרענון וההדרכה ולעבור את התכנית במתכונת המקוצרת לפי האמור לעיל.

האם קיימת הגבלת גיל להסמכת עובד לעבודה בגובה?

הגיל המינימאלי עבור הסמכה של עובד בגובה הוא "עובד בגיר". במילים אחרות, הגבלת הגיל להסמכת עובד לעבודה בגובה היא נכון להיום 18.

עם זאת, קיימים סייגים שימוש בסולמות שבהם אפשר להשתמש כדי להוריד את גיל ההסמכה עבור עובדי קטיף – כל עוד מדובר רק על עבודה שמתבצעת מתוך סולם שהגובה שלו עד 3 מטר – עבור גיל 16. מנגד, אין בתקנות אזכור של גיל מרבי להסמכת עובד לעבודה בגובה ולכן תאורטית אפשר לעבור אותה בכל גיל אחרי 18.

יש לך עוד שאלות? בשביל זה אנחנו כאן!

התייעצות קצרה עם המומחים של טרם בטיחות וגהות בע"מ תאפשר לך לקבל תשובות לעוד שאלות.
אם חסר לך מידע לגבי עבודה בגובה אבל כבר הבנת את החשיבות של היכרות עם החוק ועם התקנות, אנו הכתובת שחיפשת.
כעת, כל שנותר לך לעשות הוא להשאיר פרטים באתר או לשוחח איתנו בטלפון.
מיד לאחר מכן יעמדו לרשותך אחד המומחים של טרם בטיחות וגהות בע"מ וירכזו עבורך את כל התשובות תחת קורת גג אחת.

גובה מעקה בטיחות
עבודה בגובה תקנות
עבודה בגובה

צולם:canva

תפריט נגישות