טרם בטיחות וגהות בע"מ - בלוג

הוראות בטיחות בעבודה

היכרות עם דרכי פעולה להבטחת בטיחות וגהות בעבודה חשובה לכל סוג של העסקה ועבודת קבלנים.

הוראות בטיחות בעבודה קבועות בחוק ומושפעות משורה ארוכה של תקנות. בראש ובראשונה, ההשראה להוראות מן הסוג הזה היא תקנות ארגון הפיקוח על העבודה. לפי התקנות, תפקידו של ממונה בטיחות למשל הוא בין היתר לייעץ למעביד בכל הנוגע לחוקים, לתקנות ולתקנים בענייני בטיחות. אבל מעבר לכך, בחוק יש התייחסות ברורה גם לאופן שבו צריך לאמץ וליישם סוגים שונים של הוראות כאלה.

הדבר החשוב ביותר הוא להכיר את דרכי הפעולה האופרטיביות עבור הבטחת בטיחות וגיהות בעבודה. אם משתמשים בדרכי הפעולה הרלוונטיות, מגדילים את הסיכוי לכך שכל סוג של העסקה תתבצע בצרוה בטיחותית יותר. ספציפית, זה מתרחש למשל עם עבודת קבלנים ויכול גם להתאים לסוגים אחרים של העסקות.

היתרונות של הוראות בטיחות בעבודה

הוראות בטיחות בעבודה לא בהכרח קשורות לאופן שבו מבצעים את העבודה. במילים אחרות, המטרה של הוראות כאלה היא לקבוע כיצד שומרים על הבטיחות – אך לא תמיד להשפיע על האופן שבו מבצעים את העבודה. מצד שני, זה גם היתרון של הוראות כאלה וההבדל בין הוראות בטיחות לבין הוראות עבודה.

עוד דרך טובה להבין את החשיבות של הוראות בטיחות בעבודה היא לבדוק את השפעתה על ניהול תכנית הבטיחות. כאן יש מספר מאפיינים שחשוב להביא בחשבון:

א. יעילות תכנית הבטיחות – היעילות של תכניות והוראות בטיחות בעבודה תלויה בהשתתפות של העובדים. אם המנהלים רוצים שהעובדים ישתפו פעולה, הם צריכים להראות להם דוגמא אישית. כאשר המנהלים מראים לעובדים דוגמא אישית, הם למעשה מגדילים את הסיכוי לכך שתכנית הבטיחות תאומץ.

ב. גילוי מוקדם לתיקון פעולה – הטעות הנפוצה היא לנסח ולעדכן הוראות בטיחות בעבודה רק לאחר שמתרחשת תאונה. במקום זה, מה שכדאי לעשות זה לגייס אנשי מקצוע על מנת לגלות מוקדם את הצורך בתיקון הפעולה השגויה.

ג. הקמת תכנית של הדרכה וחינוך לבטיחות – נקודת ההנחה המרכזית שממנה יוצאים בתחום הבטיחות היא שהדרכה וחינוך מונעים טעויות וסיכונים. את זה עושים על ידי הקמה וניסוח של תכניות הדרכה, או באמצעות התייעצות עם אנשי מקצוע שמנוסים בהעברת מסרים בטיחותיים באמצעות חינוך.

הנושא של הוראות בטיחות בעבודה הוא כפי שאפשר לראות רחב ומגוון. לכן, אצלנו בחברת טרם בטיחות וגהות בע"מ מעמידים לרשותך את כל התשובות והפתרונות. מבחינתך, הצעד הבא צריך להיות יצירת קשר עם נציגינו לצורך חיסכון בזמן ובהוצאות. מיד לאחר מכן, נבדוק באיזה אופן ניתן להטמיע את תכניות הבטיחות בארגון שלך. כמו כן, נסייע בגילוי מוקדם לתיקון פעולות שגויות ונקים עבורך תכניות הדרכה וחינוך לעובדים.

תפריט נגישות