כל עבודה עם סיכון שמתבצעת בגובה של מעל 2 מטר מחייבת עמידה בתקנות ספציפיות. תקנות אלו מיועדות לעבודה בגובה והיכרות איתן יכולה למנוע פגיעה בחיי אדם, סנקציות מצד הרשויות ועוגמת נפש לכל הצדדים המעורבים

עבודה בגובה היא כיום חלק בלתי נפרד כמעט מכל פרויקט של בניה או שיפוצים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר על עבודה נדירה – אלא להפך. החוק לדוגמא מגדיר עבודה בגובה בתור כל עבודה עם סיכון שמתבצעת בגובה של מעל 2 מטר, לכן היא שכיחה מאוד. בין היתר, ניתן למצוא סוגים שונים של עבודות בגובה גם בפרויקטים יחסית פשוטים של צביעה, איטום, גיזום עצים וכדומה.

מלבד האמור לעיל, עבודה בגובה מבוצעת מטבע הדברים עם פתרונות הרמה מיוחדים. היות ולא ניתן לבצע עבודה בגובה בלי אביזרי עזר כאלה ואחרים, יש צורך גם לדעת כיצד להפעיל אותם וגם לבחור אותם על פי התקנות וההנחיות בחוק. בשביל לעשות את זה, מתייעצים עם בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום של עבודות בגובה ומכירים אותו מקרוב.

כך מבצעים עבודות בגובה

תקנות עבודה בגובה חלות גם על מי שמבצע את הפרויקט וגם על המעסיקים. בחלק מהמקרים, ניתן להטיל את האחריות על מי שמזמין את העבודות. בשביל למנוע את זה, צריך להכיר מספר כללי מפתח:


א. הסמכה בעבודה בגובה – מעסיקים או קבלנים בתחום של עבודה בגובה צריכים לדאוג להסמכה של העובדים שלהם. באמצעות הסמכה לעבודה בגובה, ניתן להתאים את הכישורים של העובדים לדרישות בחוק ולצמצם את הסיכון לנפילות.


ב. ציוד מגן אישי – חובה להשתמש בציוד מגן אישי כאשר מבצעים עבודות בגובה. הציוד כולל כובע מגן תקני, נעלי בטיחות נגד החלקה, רתמת בטיחות ונקודות עיגון או קווי חיים.


ג. הגנה על הציוד – חשוב להגן גם על העובדים וגם על הציוד מפני נפילות. כאשר ממגנים את אזור העבודה מפני נפילת חומרי בניין וכלים, שומרים על העוברים והשבים.

מי יכול לבצע עבודות בגובה?

התקנה לבטיחות בגובה קובעת שכל עבודה שבה העובד עלול ליפול לעומק של מעל 2 מטר, כמו גם עבודה שדורשת את הטיית הגוף של העובד לזווית של מעל 45 מעלות מעבר למעקה או לפיגום, מחייבת הקפדה על כללי בטיחות מחמירים. בנוסף, התקנות מתייחסות לכל עבודה אשר מתבצעת מתוך מתקן הרמה, במה ניידת, סל הרמה או פיגום תלוי.

החדשות הטובות הן שניתן לפנות אל בעלי מקצוע על מנת לתאם סוגים שונים של שירותי עבודה בגובה. אם פונים מלכתחילה לחברה מקצועית שזו ההתמחות שלה, מגדילים את הסיכוי לכך שהפרויקט יעמוד בתקנות ושלא יוטלו קנסות על הגורמים השונים שמעורבים בו. מעבר לכך, צריך לזכור שהמטרה של תקנות לבטיחות בגובה היא למנוע נפילות וכך לעזור לשמור על חיי אדם.