שמירה על בטיחות וגהות בעבודה היא עניין מורכב מכפי שנהוג לחשוב. קודם כל, בעידן המודרני יש המון דרכים שונות לבצע סוגים שונים של עבודות. בגלל ארגז הכלים המגוון שעומד לרשות כל חברה או עובד, יש צורך במעקב מקרוב אחר נהלי הבטיחות ולאחר מכן בעדכון תקופתי שלהם. בין היתר, העדכון בנהלי הבטיחות מבוצע לפי הוראות ותקנות החוק ובהתאם לדרישות הרגולציה.

שנית, שמירה על בטיחות וגהות בעבודה היא אינטרס של המעסיק לא פחות מאשר של הציבור והעובדים. ברוב המקרים, המעסיק הוא זה שעלול להיות חשוף לסנקציות או לעונשים הקבועים בחוק במידה והעובדים שלו לא ישמרו על כללי הבטיחות. כתוצאה מכך, הדבר הנכון לעשות הוא להכיר את נהלי הבטיחות ולהקפיד עליהם.

דגשים בנהלי בטיחות וגהות בעבודה

החדשות הטובות הן שיש דגשים שמשותפים עבור כל החברות, הארגונים והמוסדות המחויבים על פי חוק בשמירה על בטיחות וגהות בעבודה. הנה למשל כמה דגשים מן הסוג הזה:

א. שימוש באמצעי בטיחות – הבסיס לשמירה על בטיחות וגיהות בעבודה הוא שימוש באמצעים המתאימים. גם העובדים משתמשים באמצעי הבטיחות המתאימים, הם למעשה מקטינים את הסיכוי לתאונות ולנזקים. במסגרת השימוש באמצעי הבטיחות המתאימים, הדגש הוא על התאמה שלהם לאופי העבודה אבל גם לסביבת העבודה והארגון.

ב. נהלי בטיחות – יועץ בטיחות, ממונה בטיחות וכן הלאה הם רק חלק מרשימה ארוכה יותר של אנשים שיכולים להעביר הנחיות ברורות לגבי שמירה על נהלי בטיחות. כאשר אותם אנשי מקצוע מגדירים במדויק מה צריך ולא צריך לעשות כדי לשמור על נהלי הבטיחות, יש סיכוי גבוה יותר שהעובדים יפנימו את ההנחיות.

ג. הקמת מערכי חירום – גם השקעה של משאבים וזמן בשמירה על בטיחות וגהות בעבודה לא תמיד משיגה את התוצאות הרצויות. במקרים כאלה, מה שצריך לעשות זה להשתמש במערכי החירום. עם זאת, ההקמה של מערכי החירום מבוצעת בשגרה וכאשר העסק מתפנה לכך. לכן, יש להקים את מערכי החירום כמה שיותר מוקדם וכמובן לתרגל את צוותי החירום על ידי יועץ בטיחות מקצועי.

כך שמירה על הבטיחות תורמת לרווחיות של העסק

הטעות הנפוצה מתייחסת אל הנושא של שמירה על בטיחות וגהות בעבודה כהוצאה כספית. בפועל, מדובר על השקעה לכל דבר ועניין: כאשר העסק שומר על בטיחות והעובדים שלו הופכים להיות יעילים יותר, הרווחיות עולה.

לסיכום, בטיחות וגהות בעבודה הם חלק מנושא רחב שמשפיע על כל סוגי הארגונים והחברות. בתוך כך, החדשות הטובות הן שקיימים עקרונות מנחים שעליהם אפשר לשמור כדי לשפר את מערך הבטיחות באופן מיידי ויעיל.